Eklektyzm w aranżacji wnętrz

Wyprowadzając się do nowego domu lub lokalu jak najprędzej pragniemy je urządzić by nadać mu stan będący odzwierciedleniem naszych gustów oraz naszej osobowości. Częstokroć już oglądając takie mieszkanie przed zakupem podsuwa nam pierwsze koncepcje co można z nim zrobić, czasem także podobają nam się konkretne kierunki w aranżowaniu wnętrz. Niektóre z nich wymagałyby jednak wymiany znacznej części z posiadanych przez nas rzeczy by zapewnić konsekwentny oraz harmonijny z kanonami danego stylu wygląd. Zwykle jednak mamy do dyspozycji sprzęty, które nierzadko dość drastycznie odbiegają od siebie stylistyką. Skomponowanie ich w konkretną całość umożliwi nam urządzenie lokalu w stylu eklektycznym, to jest takim jaki kojarzy elementy nowoczesności z historią.

Wybrani z nas mają stare, odziedziczone po dziadkach meble, wyroby ozdobne lub obrazy. Zamiast je marnować aby stworzyć miejsce na kolejne sprzęty rozważmy ich zastosowanie w nowym kształcie. Wiele przedmiotów nabiera nowego życia po drobniejszych czy znaczniejszych modyfikacjach. Wyzwala to pole do popisu dla pomysłowości bo powiązania z pozoru nie pasujących do siebie stylów wymagają większego zmysłu estetyki niż bezmyślne powtarzanie gotowych wnętrz z gazet lub widocznych w necie przykładów aranżacji. Co więcej, wiele osób szuka takich starych przedmiotów z tęsknoty za historią. Przeczesują rynki antyków oraz antykwariaty, gdzie ceny nierzadko są delikatnie mówiąc dość wygórowane. Nie ma się co oszukiwać, że restauracja oraz modernizacja antycznych mebli jest osiągalna całkiem za darmo. Czasami wystarczy puszka farby, czasem trzeba znaleźć fachowca, który dorobi zniszczone fragmenty.

Finalnie natomiast efekt końcowy może zadziwić wszystkich znajomych przyzwyczajonych do mało oryginalnych wyglądów wnętrz jakie oglądają powszednio.