Minimalizm w aranżowaniu wnętrz

styl minimalistyczny urządzania wnętrz

Styl minimalistyczny jest modernistycznym trendem w urządzaniu domów, a jego podwaliny sięgają lat 60’tych XX wieku. Jego niewątpliwą cechą charakterystyczną jest oszczędność formy, unikanie blichtru oraz mnogości ozdób jakimi wyróżniały się style urządzania wnętrz dekad go poprzedzających. Na ten prąd stylistyczny decydują się przede wszystkim osoby doceniające oryginalne trendy w projektowaniu, często osoby samotne lub małżeństwa bez dzieci, zamożni, na wysokich posadach.

Zmniejszając drastycznie wybór składników wyposażenia oraz dekoracji we wnętrzu niezwykle istotny jest dobór okrojonej ilości dodatków. Nader często mogą to być projekty uznanych marek i docenianych na arenie międzynarodowej twórców. Charakteryzują się nieskomplikowaną acz wymowną formą. Dość sporo ludzi uważa, że pomieszczenia aranżowane w stylu minimalistycznym są chłodne i nieprzytulne, ale nie musi to być normą. Opierając wystrój na żywszych i intensywniejszych barwach dodatków oraz wybierając naturalne dodatki (tkaniny, poduszki, kobierce) można bez większego trudu ożywić takie wnętrze.

Trudno odmówić wnętrzom w stylu minimalistycznym większej łatwości w utrzymaniu czystości. Osoby, które decydują się na ten styl dekorowania nierzadko przebywają długo poza domem, dlatego nie mają za dużo czasu na porządki, a zmniejszenie ilości mebli i powierzchni, które zbierają kurz jak i użycie łatwo zmywalnych surowców umożliwia prostsze zapanowanie nad zaprowadzeniem ładu w apartamencie.

Minimalizm fantastycznie sprawdza się w niewielkich mieszkankach, które przez zmniejszenie ilości gratów nabierają odczucia większej przestrzeni, które wyolbrzymić można świetlistymi kolorami ścian i mebli.